Transport pszczół kurierem

 

Osobisty odbiór lub dostarczenie zwierząt to forma transportu, preferowana przez większość pszczelarzy. Nie zawsze jednak jest to możliwe, alternatywą okazuje się wysyłka kurierska. Oferowana przez określone podmioty usługa, narzuca nadawcy dodatkowe wytyczne, mające na celu zmniejszenie zagrożenia podczas transportu. Wymagania nie są trudne do spełnienia, a wygoda rozwiązania, może sprawić, że ta metoda transportu pszczół, zyska jeszcze większe uznanie.

 

Które firmy kurierskie oferują możliwość nadania pszczół?

 

Część firm kurierskich operujących na polskim rynku z niechęcią patrzy na transport żywych zwierząt. Chęć nadania żywych pszczół może wprost spotkać się z odmową, mimo to istnieje firma, która świadczy takie usługi i jest to Pocztex – kurier Poczty Polskiej

Przesyłki, których zawartością są pszczoły, traktowane są ze szczególną uwagą, zarówno pod względem przyjęcia do przemieszczenia, jak i doręczenia. Nie zmienia to faktu, że nadawca paczki zawierającej żywą zawartość, musi spełnić dodatkowe warunki.

 

Jakie warunki należy spełnić?

 

Paczki zawierające pszczoły, muszą zostać nadane jako przesyłki priorytetowe i odpowiednio zabezpieczone. Konieczne jest także wybranie płatności za pobraniem. Przesyłki powinny zostać nadane przed godziną 12:00, jednak nie może mieć to miejsca w dobie poprzedzającej dzień ustawowo wolny – żywe zwierzęta muszą trafić do odbiorcy możliwe jak najszybciej.

 

Wybór odpowiedniego opakowania

 

Nadawca powinien zwrócić szczególną uwagę na odpowiedni pakunek, który uchroni go przed potencjalnymi konsekwencjami oraz zagwarantuje bezpieczeństwo pracowników, kuriera i zwierząt. Opakowanie do transportu pszczół powinno:

  • zostać odpowiednią oznakowane nalepką „ostrożnie” oraz napisem informującym o zawartości,
  • gwarantować utrzymanie funkcji życiowych,
  • zapewniać pszczołom odpowiedni warunki bytowe na czas transportu,
  • cechować się odpowiednią wytrzymałością,
  • mieć odpowiednią konstrukcję, która uniemożliwi, wydostanie się zawartości.

Pośród licznych akcesoriów pszczelarskich, znaleźć można skrzynki transportowe, które umożliwią transport ramek i pakietów pszczelich. Konstrukcja transporterów, nie należy do skomplikowanych, jak najbardziej można przygotować je samodzielnie, przy wykorzystaniu płyty OSB oraz siatek wentylacyjnych. Dobrej jakości transportery, można wykorzystać również jako ul odkładowy.

 

Czy ta metoda jest bezpieczna?


Pomysł nadawania zwierząt kurierem, początkowo może przerażać, natomiast jest to rozwiązanie praktykowane przez część pszczelarzy, którzy w wyniku mnogich okoliczności nie są w stanie osobiście doręczyć pszczół lub preferują ten sposób transportu. Faktem jest, iż usługi transportu zwierząt pojawiły się na polskim rynku lata temu i wciąż zyskują na popularności, ponadto wzrosło także doświadczenie kurierów, którzy niejednokrotnie dostarczali żywy towar i mają świadomość na temat odpowiedniego traktowania przesyłek. Spełnienie warunków bezpieczeństwa i zapewnienie należytego pakunku sprawi, że pszczoły dotrą do odbiorcy w komplecie i w dobrej kondycji.