lepszykurier

Wyślij lub wyceń paletę

Przesyłki paletowe - podstawowe informacje

Serwis Lepszykurier.pl posiada również w swojej ofercie możliwość wysyłania przesyłek paletowych. Przesyłki paletowe służą do wysyłania przedmiotów ciężkich jak również dużych gabarytów. Przy dużej wadze towaru w wielu przypadkach korzystniej cenowo prezentuje się przesyłka paletowa niż kilkanaście przesyłek lżejszych. Przesyłki paletowe poza możliwością wyłania ciężkich przedmiotów (nawet do 1000 kg) i większych gabarytów dają niektórym przedmiotom większe bezpieczeństwo w czasie transportu. Wszelkie AGD przykładowo kuchenki, lodówki, pralki, meble powinny być wysyłane tego typu transportem. Przedmioty tego typu są szczególnie narażone na uszkodzenia w transporcie. Przesyłki paletowe nie są obracane do góry nogami jak również prawidłowo zapakowany towar na palecie (nie wystający poza obrys palety) uniemożliwia kontakt z innymi przesyłka mi w czasie transportu.

 

Przesyłki paletowe standardowe tzw. euro (120cm x 80 cm)

Jest to przesyłka paletowa o podstawie 120x 80 cm i maksymalnej wysokości 200 cm w raz z paletą. Jest to najczęściej wysyłana przesyłka paletowa.

Firmy przewozowe traktują takie przesyłki jako standardowe. Pamiętaj aby waga palety nie przekraczała 1000 kg.

 

Przesyłki paletowe nie-standardowe.

Są to przesyłki większe niż standardowe czyli o większej podstawie niż 120x80 cm. Tego typu przesyłki są dużo droższe.
Za niestandardową przesyłkę może zostać uznana również przesyłka paletowa:

- za której obrys wystaje towar

 Towar nie powinien wystawać poza obrys palety na każdej wysokości. Często zdarza się że towar przy podstawie palety nie wystaje a wyżej układany jest nie w pionie i wystaje poza obrys palety. Ma to też szczególne znaczenie na bezpieczeństwo towaru znajdującego sie na palecie. Przy załadunku palet taka przesyłka ulec uszkodzeniu ponieważ palety są do siebie dosuwane.

- o nierównomiernie rozłożonym ciężarze na palecie
Towar powinien być rozkładany równomiernie. Jeśli przedmiot jest mały powinien być umieszczany na środku palety.

- o bardzo delikatnej zawartości
 


Jak prawidłowo zapakować przesyłkę paletową.

- towar rozłóż równomiernie na palecie


- odpowiednio przymocuj towar do palety aby był nieruchomy


- elementy znajdujące na palecie nie powinny się ze sobą stykać, to samo dotyczy sytuacji jeśli na palecie znajdą się kartony z zawartością (zawartość w kartonach powinna być oddzielona materiałem amortyzującym)


- zadbaj o to, aby towar nie wystawał poza obrys palety


- jeśli nadajesz paletę standardową paleta powinna mieć wymiar 120 cm x 80 cm


- ze względów estetycznych jak również dodatkowego umocowania towaru na palecie można ją zabezpieczyć folią strecz

 

Jaki samochód przyjedzie po moją paletę?

Samochody odbierające i dostarczające palety to zazwyczaj spore samochody ciężarowe. Niestety małe busy często nie miałyby możliwości zabrania nawet jednej palety 1000 kg z powodu ograniczeń wagowych takiego samochodu. Większość samochodów paletowych posiada na wyposażeniu windy z możliwością samodzielnego załadunku. Nie jest to jednak wyposażenie wszystkich samochodów.

 

 

Podstawowe zasady ogólne przy nadawaniu palety!

Zalecamy przeczytanie regulaminu poniżej znajduje się jedynie kilka według nas ogólnych/praktycznych punktów dotyczących nadawania palet.
Z doświadczenia wiemy jakie błędy są najczęściej popełniane:


1. Zamów przez stronę podając prawidłowe dane (dzięki prawidłowym danym unikniesz dopłaty za weryfikację) zwłaszcza:
- wagi
- wymiarów
- zawartości
- jeśli spełnia warunki nie-standardu to go zaznacz podczas zlecenia
- ubezpiecz jeśli wartość przesyłki tego wymaga


2. Wydrukuj list przewozowy w dwóch kopiach i przy wydaniu przesyłki poproś kuriera o podpis na jednej kopi (to jest twój dowód nadania - konieczny w przypadku reklamacji na zaginięcie)


3. Jeśli kurier ma jakieś uwagi do przesyłki przy odbiorze skonsultuj to z nami. Niekiedy lepiej jest zaczekać jeden dzień z nadaniem przesyłki paletowej, niż zrobić to nieprawidłowo.


4. Nie wypisuj listu ręcznego. Serwis wymaga listu wydrukowanego z systemu i jest to bardzo ważne. Kurier i nadawca nie posiadają pełnej wiedzy na temat jak powinien być wypełniony list. Nie posiadają nr płatnika przesyłki. Wypełniając list ręczny narażasz się na zapłacenie za przesyłkę z cennika detalicznego przewoźnika (często bardzo wysokie ceny). Również często zostają pominięte na takim liście dodatkowe usługi lub są zaznaczone inne ,które nie powinny. W przypadku reklamacji takiej ręcznej przesyłki przewoźnik powołuje się na podpis na liście potwierdzający zlecenie przez klienta i mamy związane ręce.


5. Informuj swoich klientów na temat:


- terminów doręczeń przesyłek paletowych -  przesyłki paletowe posiadają termin doręczenia planowany, nie gwarantowany. Informuj o tym klientów. Nie jest to transport dedykowany, gdzie przesyłka jedzie z punktu A do punktu B. Niektóre rejony nie są obsługiwane codziennie, a w wyniku różnych sytuacji termin może się wydłużyć, co zastrzega sobie przewoźnik w umowie. Jeśli Klient jest świadomy tego nie powinien odmówić odbioru z powodu "nie dostarczenia w terminie", de facto warunki terminu dostawy powinny być określone przy sprzedaży i nie powinny one stawiać Państwa w niewygodnej sytuacji.


- prawidłowy odbiór przesyłki - podczas odbioru przesyłki Klient powinien dokonać oględzin przesyłki z zewnątrz, a w przypadku delikatnego towaru sprawnie otworzyć przesyłkę przy kurierze i sprawdzić czy coś nie uległo uszkodzeniu. Zgłoszenie uszkodzenia po odjeździe kuriera ogranicza szanse na skuteczne złożenie reklamacji, żeby wręcz nie napisać uniemożliwia ją. W przypadku uszkodzenia na miejscu powinien zostać spisany protokół szkody. W przypadku, gdy kurier odmawia spisania przesyłka nie powinna zostać odebrana. Dopełnienie tych formalności jest obowiązkiem Klienta i również powinno zostać zawarte w regulaminie/umowie sprzedaży.

 

Nakreśliłem Państwu w 5 punktach najbardziej kluczowe kwestie, które nie są codziennością ponieważ opóźnienia nie występują często, a zaginięcia czy uszkodzenia to ogólnie jakiś promil w nadawanych przesyłkach. Nie mniej nie dopełnienie powyższych formalności niesie dla Państwa pewne ryzyko i pomimo ,że część osób czytających ten artykuł nigdy nie brało potwierdzenia nadania od kuriera to warto coś na ten temat wiedzieć.

 

 

 

 

Wypełnij formularz, możemy jeszcze bardziej obniżyć koszty wysyłki

Wypełnij formularz aby otrzymać ofertę promocyjną

przybliżona ilość paczek:
przybliżona ilość palet:
nazwa: *
nr telefonu: *
adres e-mail: *
sugerowana cena/pytania