Kurier za pobraniem

 

Zamawianie przez internet jest teraz opcją powszechną i bardzo popularną- a to za sprawą dostępności internetu oraz szerokiego wyboru produktów i sklepów online. Taka forma zakupów jest wartościowa dla osób ceniących sobie komfortowe warunki bez wychodzenia z domu. Często dla bezpieczeństwa wolelibyśmy nie płacić z góry za zakupy, zwłaszcza jeśli zamawiamy coś drogiego, bądź delikatnego, co mogłoby uszkodzić się w transporcie. Gdy stajemy przed wyborem sposobu dostarczenia, warto pomyśleć o przesyłce pobraniowej, która nie wiąże się z opłatą przez internet, lecz dopiero pod naszymi drzwiami. 

 

Przesyłka za pobraniem- czym jest i co daje nabywcy?

 

Kupno przez internet czasami oznacza dłuższy czas oczekiwania na dostarczenie produktu i choć czasami nagli nas, by dostać wymarzoną rzecz najszybciej jak to możliwe, na takie ustępstwo musimy pójść, wybierając zakupy niestacjonarne. Aby nie martwić się, czy nasza paczka nie zawieruszy się w rozdzielni i tym samym zapłacimy za usługę oraz produkty, których nie otrzymamy, wybierzmy dogodną płatność u kuriera, czyli przesyłkę za pobraniem. Różni się ona od zazwyczaj wybieranych form dostarczenia tym, że opłatę uiszczamy dopiero, gdy kurier zapuka do naszych drzwi. Dodatkowo, wybierając ten typ transportu, możemy zyskać na czasie, gdyż sprzedawcy zależy na jak najszybszym dostarczeniu towaru i otrzymaniu za niego zapłaty. 

Do niedawna, przesyłka za pobraniem równała się wycieczce do bankomatu, ponieważ kurierzy przyjmowali jedynie gotówkę. Jest to coraz rzadziej spotykane, są oni bowiem wyposażani w terminale płatnicze. Informację o możliwości zapłaty kartą u kuriera zazwyczaj otrzymamy przy finalizacji zamówienia. 

Dzięki przesyłkom za pobraniem unikniemy płatności kartą i korzystania z systemu bankowych, które mogą doliczać dodatkową kwotę za wykonanie przelewu oraz nie będziemy się martwić o bezpieczeństwo naszych danych.

 

Sprawdzenie zawartości przesyłki- jak z tym w końcu jest?

 

Przesyłka za pobraniem nie uprawnia nas do otwarcia opakowania przed zapłatą. Zasady tego typu doręczenia są ściśle określone, przesyłkę można otworzyć dopiero po złożeniu podpisu potwierdzającego odbiór przesyłki, co jest równoznaczne z wcześniejszym opłaceniem zamówienia u kuriera. Zatem, jeśli ten otworzy na naszą prośbę zamówioną paczkę przed przyjęciem zapłaty, robi to na własną odpowiedzialność i łamiąc zazwyczaj regulamin przewoźnika.

Jeśli zamawiasz coś wartościowego, w usługach dodatkowych może być dostępna opcja sprawdzenia przesyłki. Jest ona dodatkowo płatna, zazwyczaj kilkanaście złotych, wartych wydania, jeśli zależy nam na zamówieniu. 

 

Nadawanie paczki za pobraniem

 

Przed przystąpieniem do wysłania przesyłki listowej lub paczki należy ją odpowiednio zapakować, zachowując zasady bezpieczeństwa. Tworzywo, którym owijamy przedmioty powinno być wytrzymałe i chronić zawartość przed zniszczeniem, zabrudzeniem i zalaniem. Inny rodzaj pakowania powinniśmy zastosować do przedmiotów małych i twardych, inne do np. pustych, szklanych, które mogą się łatwo pokruszyć. Warto sprawdzić, jakie są najlepsze sposoby pakowania towaru ze względu na jego trwałość i wielkość.

 

Jak pobierana jest opłata za przesyłkę pobraniową ?

 

Często zakłada się, że koszt przesyłki ponoszony jest przez nadawcę. Jeśli chcemy, by odbiorca ponosił te koszty, dopisujemy do kwoty pobrania także koszt opłaty wysyłki. Wycena paczki jest często kwestią indywidualną, wyliczaną każdorazowo.

To, o czym nie wolno zapomnieć, jest podanie numeru rachunku bankowego, na który mają zostać przelane środki pieniężne. Bez tej informacji nie otrzymamy należności za wysłany towar. Oczekiwanie na przelew po odebraniu paczki przez klienta może wynosić do kilku dni (zwłaszcza przy przekazach zagranicznych). 

 

Kto może nadać przesyłkę za pobraniem?

 

Taką przesyłkę może nadać każdy, bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy jest osobą prywatną. Jeśli jesteś nadawcą, zadbaj o bezpieczeństwo swoje oraz adresata i zapytaj, czy nie chciałby jej ubezpieczyć. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami, które czasami warto ponieść, by mieć pewność, że nie zostaniemy posądzeni o wysłanie wadliwego artykułu. Większość firm kurierskich ubezpiecza swoje przesyłki na jakąś kwotę, warto sprawdzić, czy jest ona dla nas wystarczająca. Z reguły przesyłki pobraniowe ubezpieczane są do wysokości pobrania jeśli nie zadeklarujemy wyższej kwoty ubezpieczenia.

 

Kurier za pobraniem- cena

 

Ceny przesyłek za pobraniem różnią się pomiędzy sobą. Jest to uwarunkowane kilkoma czynnikami:

  • czas dostawy- zazwyczaj za przesyłki, które mają być dostarczone szybciej, trzeba dopłacić
  • gabaryty- wymiary i waga (cena za przesyłkę o danych gabarytach może różnić się pomiędzy firmami kurierskimi, jednak ich przeliczniki są często podane na stronach internetowych lub w punktach stacjonarnych, by można było choć orientacyjnie wyliczyć ich koszt)
  • UWAGA! Szkło- niektóre paczki powinny być dodatkowo oznakowane jako takie, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę, np. nie stawiać do góry dnem. Dodatkowe oznakowanie łączy się często z dodatkowymi opłatami, ponieważ nie mogą być automatycznie posortowane
  • miejsce doręczenia- oczywistym jest, że paczka, która ma zostać dostarczona na terenie kraju, będzie tańsza, niż zagraniczna