Zarobki kurierów – jak to wygląda.

Zawód kuriera jest obecnie coraz bardziej pożądany. Kurierzy dowożą już nie tylko przesyłki, ale także żywność lub pośredniczą w relacjach biznesowych, dostarczając dokumentację. Czy jednak ich pensje są adekwatne do wykonywanej pracy? Jak to wygląda w poszczególnych firmach kurierskich? I czy bardziej opłaca się mieć własny samochód, czy pracować wykorzystując samochody firmowe?

Zarobki kurierów                         

Jest to kwestia zależna od bardzo wielu czynników. Wedle danych z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, na początek 2020 roku, mediana zarobków kurierów wynosiła 3670 zł brutto. Warto zaznaczyć, że mediana oznacza, że 50% osób zarabia więcej oraz 50% osób zarabia mniej, niż podana kwota. Wysokość pensji kuriera zależeć może od tego, w jakim miejscu pracuje – zazwyczaj w dużych miastach wojewódzkich zarabia się nawet 20-30% więcej, niż w mniejszych miejscowościach i na wsiach. Drugą kwestią jest doświadczenie zawodowe oraz kwalifikacje. Podstawową umiejętnością, jest oczywiście posiadanie prawa jazdy kategorii B, jednak równie ważne są tak zwane umiejętności miękkie. Im lepszy kontakt z klientem, tym wyższych zarobków można się spodziewać z racji podwyżek oraz zwiększenia prowizji. Także wielkość wyrobionej normy ma kluczowe znaczenie dla wielkości zarobków, co wydaje się dość logiczne – im więcej dostarczonych paczek ma na koncie dany kurier, tym na większą pensję może liczyć. Oraz ostatnia ważna kwestia – posiadanie własnego samochodu lub korzystanie z samochodu firmowego.

Zarobki kurierów z własnym samochodem

Wiele firm oferuje możliwość zatrudnienia jedynie, jeśli dana osoba prowadzi własną działalność gospodarczą i korzysta z prywatnego samochodu. Wówczas jest to tak zwana umowa kurierska pomiędzy firmą przewozową a zatrudnianą osobą. W większości przypadków jest to dużo bardziej opłacalna opcja, wiele firm oferuje takim kurierom wyższe płace. Dodatkowo, zapewnia im dopłaty do paliwa, czy też dopłaty do naprawy i konserwacji samochodu. Zarobki osoby korzystającej z własnego auta są zatem zależne od liczby dostarczonych paczek i wyjeżdżonych godzin. Maksymalne pensje kurierów z własnym samochodem mogą sięgać nawet 6-8 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Jednak warto podkreślić, że są to maksymalne kwoty, które są rzadko osiągane. Wszystko zależy także od umowy, jaką wynegocjuje się z firmą, warto zatem powalczyć o korzystniejszą umowę.

Ile zarabiają kurierzy poszczególnych firm

Tak jak już wcześniej było wspomniane – zależy to oczywiście, od lokalizacji. Jednak jeśli chodzi o firmę DHL, zarobki kurierów przypuszczalnie wahają się pomiędzy 2400 a 3200 zł netto miesięcznie. W przypadku DPD na umowie o pracę można zarobić nieco więcej – od 2200 do 3600 zł netto. Przy czym w tej firmie na wyższe zarobki mogą liczyć na przykład studenci, pracujący w oparciu o umowę zlecenie. Mogą oni dostać nawet od 2600 do 4300 zł na miesiąc. Z oficjalnych informacji wynika, że najlepsze płace są w firmie InPost. Tam kurierzy mogą dostać od 2800 do 6500 zł netto za miesiąc pracy. Całkiem dobre pensje są również w firmie GLS, gdzie można zarobić około 3000 – 4000 zł netto miesięcznie. Warto również zwrócić uwagę, że poszukując pracy w poszczególnych firmach, najlepiej zrobić to poprzez ich oficjalne strony internetowe, ponieważ wówczas ma się gwarancję uzyskania rzetelnych informacji oraz kontaktu z właściwymi osobami z działu rekrutacji.

Czy wynagrodzenia kurierów rosną z roku na rok?

Z pewnością są to niewielkie różnice, ale rosną. Przykładowo, mediana płac na 2019 rok w zawodzie kuriera wynosiła 3380 zł brutto, a w tym roku już 3670 zł brutto. Jest to z pewnością wzrost, jednak należy to również odnieść do wzrostu cen wielu produktów oraz wzrostu kosztów rachunków, które również zwiększają się z roku na rok. Praca kuriera nie jest łatwa, ponieważ wymaga zarówno dobrej kondycji fizycznej, jak i również wkładu własnego w postaci samochodu dostosowanego do przewożenia paczek, aby móc liczyć na wyższe zarobki. Ważne jest także wynegocjowanie z firmą odpowiednich warunków umowy. Można spotkać się z wieloma skrajnymi opiniami dotyczącymi tej pracy. Wielu kurierów jest zadowolonych z możliwości użytkowania własnego auta oraz wynagrodzenia zależnego od liczby rozwiezionych paczek. Inni z kolei narzekają, że firma nie współfinansuje im napraw oraz nie zwraca kosztów paliwa. Zależne jest to również od tego, w jakiej firmie znajdzie się zatrudnienie. Prawdopodobnie, na dzień dzisiejszy, najlepsze warunki dla swoich kurierów jest w stanie zagwarantować firma InPost.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *