Wysyłka mebli- wszystko co powinieneś wiedzieć.

Na rynku istnieje coraz więcej sklepów online, których oferta obejmuje również wielkogabarytowe meble. Czy można bezpiecznie nadać taką przesyłkę, tak aby klient otrzymał zamówiony towar w nienagannym stanie? Sprawdź, jak poprawnie zapakować przesyłkę i kiedy umieścić ją na palecie oraz jak wygląda odbiór takich paczek przez kurierów i w jaki sposób wybrać odpowiedniego przewoźnika. 

Jak zapakować meble, aby przesyłka dotarła do odbiorcy w sposób bezpieczny?

Uszkodzenia mebli podczas transportu pojawiają się bardzo często właśnie z uwagi na nieprawidłowe opakowanie produktów. Warto więc w sposób szczególny zadbać o ten element wysyłki, tak aby uniknąć późniejszych problemów. Przygotowując paczkę do wysyłki, przede wszystkim zamów odpowiedniej wielkości pudło, w którym Twój mebel zmieści się w całości. Jeśli wiesz, że konkretny produkt wymaga szczególnej ostrożności, nie musisz ograniczać się wyłącznie do pakowania z użyciem kartonowego pudła. Jeśli wysyłasz np. delikatną toaletkę z lustrem, możesz zapakować ją w drewnianą skrzynię, która w tym konkretnym przypadku zapewni znacznie wyższy stopień bezpieczeństwa. Meble zdemontuj do najmniejszych elementów, a każdy z nich odpowiednio zabezpiecz. Poszczególne części mebli zawiń osobno pianką lub folią bąbelkową, tak aby nie rysowały się one wzajemnie o siebie podczas transportu. Nie możesz także zapomnieć o niedemontowanych częściach mebla. One również powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Szuflady zaklej delikatnie taśmą, a otwierane drzwiczki półek przytwierdź ze sobą za klamki, np. za pomocą gumek recepturek. Tkaniny foteli, krzeseł czy kanap chroń szczególnie przed zabrudzeniami. Owiń materiały dokładnie folią, zanim włożysz je do kartonu. Pakując taki rodzaj mebli, nie umieszczaj w ich otoczeniu ostrych przedmiotów, które mogłyby grozić rozdarciem delikatnych tkanin. Wolne miejsca w kartonie możesz później dla pewności wypełnić styropianem lub innymi dostępnymi materiałami. Na koniec oklej pudło taśmą i zabezpiecz każdy jego bok. Użyj również opaski polipropylenowej, która utrzyma nieruchomo wszystkie przedmioty znajdujące się wewnątrz opakowania. 

Meble to zazwyczaj duże elemeny. Kiedy należy wysłać meble jako przesyłkę paletową

Niektórych mebli nie wyślemy zapakowanych wyłącznie w karton. Ważnym czynnikiem, który determinuje tę kwestię jest oczywiście waga produktu. Dzieje się tak dlatego, że wówczas kurier przewożący taką wielkogabarytową przesyłkę, jest wyposażony w wózek widłowy lub inną maszynę, która ułatwia rozładunek. Przewoźnicy ustalają maksymalną wagę przesyłek, które powyżej ustalonego gabarytu muszą zostać załadowane na palecie, a nie jedynie w zwykły karton. Bardzo często w wymaganiach przewoźników znajdują się też informacje odnośnie maksymalnych wymiarów przesyłki, które również nie mogą zostać przekroczone. Ważna informacja jest taka, że do ostatecznych parametrów przesyłki należy doliczyć również wymiary i wagę samej palety. Mebel na palecie powinien zostać również odpowiednio zabezpieczony, a całość konstrukcji najlepiej owinąć jeszcze folią stretch. Klient zamawiający przesyłkę musi oczywiście zadbać o paletę we własnym zakresie, ponieważ kurier przyjeżdża już po odbiór przesyłki i nie uczestniczy w procesie pakowania. 

Odbiór przesyłki w zależności od gabarytów

Zamawiając usługę w firmie kurierskiej musisz pamiętać, że kurier nie zawsze odbierze przesyłkę bezpośrednio z Twojego mieszkania, magazynu czy fabryki produkcyjnej. Każda firma kurierska ma swoje zasady regulujące tę kwestię. Warto jednak wspomnieć, że przesyłki określane jako ponadgabarytowe, zwłaszcza te które znajdują się na palecie, najczęściej są odbierane i dostarczane w systemie burta-burta. Co to oznacza w praktyce? Kurier odbiera wówczas przesyłkę, którą klient musi sam dostarczyć na poziom zero. W taki sam sposób odbywa się także odbiór takiej przesyłki. Kurier pozostawia paczkę poza samochodem i nie uczestniczy już w procesie przenoszenia jej do miejsca docelowego. Takie działania pozostają po stronie odbiorcy.

Jakiego przewoźnika wybrać do wysyłki mebli ?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta – takiego, który oferuje najbardziej konkurencyjne ceny. Oprócz tego warto również zwrócić uwagę na fakt, w jaki sposób taka firma kurierska świadczy swoje usługi, tzn. jaki jest termin realizacji oraz jakie są wymogi odnośnie paczek standardowych i niestandardowych. Warto również zweryfikować opinie na temat firm kurierskich od dotychczasowych klientów, aby dowiedzieć się, jak przebiega ogólna współpraca. W celu znalezienia odpowiedniego przewoźnika warto skorzystać z porównywarek internetowych, które podsumowują koszty usług poszczególnych przewoźników i ogólne warunki. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *