Transport przesyłek paletowych – jaki samochód ?

Transport przesyłek paletowych

Podstawową informacją jest to, co zamierzamy przewozić autem. Im bardziej ograniczony wachlarz asortymentu tym lepiej, ponieważ będziemy mogli dobrać auto dokładnie pod nasze potrzeby. Część z przedsiębiorców zajmuje się wyłącznie transportem palet. Rynek przewozów paletowych w ostatnim czasie przeżywa swój rozkwit, co uwidocznia się chociażby w liczbie firm kurierskich specjalizujących się w przewozie przesyłek paletowych. Wydawać by się mogło, że skoro decydujemy się wyłącznie na transport palet, to sprawa jest naprawdę banalnie prosta, ponieważ transport paletowy kojarzy nam się ze standardowymi wymiarami ładunku. Nie do końca jest to prawdą. Pierwszy problem pojawia się, kiedy mamy za zadanie przewozić palety o niestandardowych rozmiarach. Należy wziąć również pod uwagę wagę przewożonego na palecie ładunku. Nierzadko również spotkamy się z sytuacją, gdzie ładunek będzie znajdował się również poza obrysem palety.

Blaszak, kontener a może plandeka?

Transport palet na duże odległości.

Transport paletowy odbywa się za pomocą busów lub ciężarówek. I to podstawowy podział aut do transportu paletowego. Bez wątpienia najlepszymi autami, biorąc pod uwagę transport palet na duże odległości są ciężarówki, których przestrzeń ładunkowa pokryta jest plandeką. Atutem tego typu aut jest to, że umieścimy na nim nawet mniej foremne ładunki, ponieważ jest dość elastyczne. Dodatkowo istnieje możliwość załadunku z więcej niż jednej strony. Eksperci dodają, że najlepiej zakupić auto typu firana z możliwością otwierania górnej części, tj. dachu części ładunkowej. Zdecydowanie skraca to czas załadunku i rozładunku. Co zatem z samochodami typu blaszak lub kontener ? Nie można uznać, że są całkowicie nieprzydatne w transporcie paletowym. Trzeba jednak mieć na uwadze ich główną wadę – ładowanie palet jest możliwe wyłącznie od tyłu. Dodatkowo sztywna zabudowa powoduje spore ograniczenia. Jednak należy im przypisać to, że przewożony towar jest zdecydowanie lepiej chroniony, nie tylko przez warunkami atmosferycznymi, ale przede wszystkim przed rabunkiem.

Rozwożenie palet przy niedużych dystansach do osób prywatnych i niedużych firm.

Sytuacja ulega diametralnej zmianie jeśli samochód ma służyć w doręczaniu przesyłek paletowych do miejsc gdzie niestety nie ma możliwości skorzystania z wózka widłowego. Często warunki dojazdu uniemożliwiają wjazd bardzo dużego samochodu. W takim wypadku niewielkie lub średnie samochody typu blaszak świetnie się spisują. Nie ma tutaj konieczności załadunku z każdej strony. Ważna natomiast jest praktyczność.

Winda atut nie do ocenienia przy paletach.

Bardzo często firmy kurierskie stosują takie rozwiązania pośrednie czyli samochody z zabudową blaszaną średniej wielkości w dodatku z zamontowaną windą. Winda taka najczęściej może obsłużyć ładunek o wadze nawet 1000 kg. Rozwiązania takie umożliwiają rozładunek tam gdzie nie ma wózka widłowego oraz rampy do zjazdu. Nie każdy dysponuje takimi warunkami. Jeśli potrzebujesz wysłać paletę i konieczny jest samochód z windą zamów przewoźnika DHL. 99% samochodów obsługujących rejony posiada samochody z windą. Zamów wysyłkę palety.

Podsumowanie

Większość producentów podaje wprost jakąś ilość palet możemy załadować na samochód. Jest to bardzo wygodne, choć należy do tego podchodzić ostrożnie. Ceny aut wahają się dość znacznie, chociażby ze względu na markę. Nim zdecydujemy się na zakup auta warto dowiedzieć kilka salonów, jeśli decydujemy się na nowe auto lub komisów – jeśli wolimy zainwestować nieco mniejsze pieniądze. Porównywanie ofert zdecydowanie pomoże nam w podjęciu najlepszej decyzji dotyczącej kupna auta do transportu paletowego. Jedne auta będą wyposażone w opcje, które okażą się niezastąpione akurat w naszym fachu. Skrupulatne analizowanie ofert pozwoli nam do tych ofert dotrzeć.