Towary wyłączone z transportu – czego nie można wysyłać kurierem?

Klienci korzystający z usług firm kurierskich potrafią być wyjątkowo pomysłowi i wysyłać w paczkach praktycznie wszystko. Zdarzały się już przypadki wysyłania w przesyłkach materiałów wybuchowych, egzotycznych roślin, a nawet żywych zwierząt. Co prawda kurierzy nie mają możliwości sprawdzenia, co odbierają od klientów, jednak wysyłanie produktów niedozwolonych może skutkować wieloma konsekwencjami. Warto więc sprawdzić, jakie towary są wyłączone z transportu.

Na listach produktów zakazanych znajdują się towary:

  • produkty niezgodne z prawem – nie legalne
  • materiały niebezpieczne
  • materiały płynne
  • towary o wysokiej wartości
  • martwe i żywe organizmy
  • alkohol i tytoń
  • żywność

Wysyłka przedmiotów niezgodnych z prawem.

Kurierem nie można wysyłać przede wszystkim produktów, których posiadanie jest w Polsce nielegalne. Są to między innymi narkotyki, broń palna, materiały wybuchowe itp. Służby celne często kontrolują magazyny przewoźników i zdarza się im takie przesyłki wychwycić.

Materiały niebezpieczne – żrące i łatwopalne

Materiały łatwopalne to między innymi farby i specjalistyczne środki czystości, akumulatory samochodowe, skrzynie biegów używane i silniki. A więc takie produkty są wyłączone z transportu ze względu na to, że stanowią zagrożenie dla kuriera, innych przesyłek, a także do innych uczestników ruchu drogowego. Co więcej, do przewożenia materiałów niebezpiecznych i łatwopalnych potrzebna jest umowa ADR, a kierowca je przewożący musiałby mieć odpowiednie uprawnienia. Niektóre firmy kurierskie posiadają opcję transportu przesyłek ADR na specjalnych warunkach.

Produkty płynne

Wszelkiego typu produkty płynne są dużym problemem dla firm kurierskich. W przypadku uszkodzenia takiej przesyłki zagrożone są również przesyłki innych klientów. Firmy kurierskie najczęściej stosują tutaj ograniczenia co do ilości płynu w przesyłce lub są one całkowicie zabronione ale to zależy bezpośrednio od danej firmy kurierskiej.

Towary o wysokiej wartości

W większości firm kurierskich na liście towarów wyłączonych z transportu znajdują się wszelkie produkty zaliczane do kosztownych – antyki, biżuteria, dzieła sztuki, naturalne futra. Firmy kurierskie po prostu nie chcą brać odpowiedzialności za towary, których wartość jest trudna do oszacowania i robi się spory problem w przypadku zaginięcia lub uszkodzenia przesyłki. Owszem, zdarzają się jubilerskie sklepy internetowe, które wysyłają swoje produkty za pośrednictwem firm kurierskich. Mają one jednak indywidualnie podpisane umowy z przewoźnikiem i wykupione odpowiednie ubezpieczenie.

Martwe i żywe organizmy

Wysyłać nie można roślin, żywych i martwych zwierząt, a także szczątków ludzkich czy prochów. Choć ta ostatnia kwestia wydaje się wręcz oczywista, zdarzały się i takie sytuacje, gdy klienci próbowali wysyłać urny z prochami. Spod zakazu wysyłania martwych i żywych organizmów są czasem wyłączone żywe ptaki domowe i ozdobne. W niektórych firmach kurierskich można je wysyłać, pod warunkiem, że paczka dojdzie do nadawcy jeszcze tego samego dnia, będzie prawidłowo oznaczona i będzie zawierać informacje o zawartości.

Alkohol i tytoń.

Wyrobów alkoholowych i tytoniu w tym papierosów nie wolno wysyłać. Są jednak wyjątki od tych zasad. Wiąże się to z podpisaniem specjalnej umowy z firmą kurierską, posiadaniem pozwolenia np. na sprzedaż alkoholu przez firmę nadającą.

Żywność

Przesyłać za pomocą firm kurierskich nie można również żywności zwłaszcza, która się może zepsuć. Jeśli chcemy wysłać żywność, warto po prostu zachować zdrowy rozsądek. Absurdalne jest wysyłanie chociażby wędlin czy innych produktów, które szybko się psują. Jeśli jednak mamy szczelnie zapakowaną żywność sypką lub dobrze opakowane słodycze, raczej nie ma problemu, by takie produkty wysłać za pośrednictwem kuriera.