Sprawdzenie tożsamości odbiorcy – kiedy kurier prosi o dowód?

Rynek usług kurierskich kwitnie i się rozwija, a co za tym idzie, nieustannie pojawiają się ważne i istotne pytania, które dotyczą całej branży. Kwestią, która jest dyskutowana co najmniej od kilku lat, jest sprawdzenie tożsamości odbiorcy, czyli pokazywanie kurierowi dowodu osobistego. Pojawia się tu pytanie – czy kurier ma prawo poprosić nas o dowód osobisty, czy może nie ma takiego prawa w żadnej sytuacji?

Dowód osobisty jest naszym dokumentem tożsamości, którego powinniśmy strzec jak oka w głowie. Nie możemy go nikomu przekazywać, nikt nie ma prawa także go kserować czy w żaden inny sposób kopiować. Z drugiej jednak strony nikt nie ma nic przeciwko, gdy idąc na pocztę z awizo musi pokazać dowód, aby został mu wydany list polecony lub przesyłka zaadresowana na jego dane. W niezrozumiały sposób w takiej samej sytuacji, ale w kontakcie z firmami kurierskimi klienci oburzają się i podnoszą argument, że kurier nie ma prawa legitymować odbiorców.

Sprawdzenie tożsamości odbiorcy to nie legitymowanie

W tym miejscu warto zauważyć, że legitymowanie to ustalenie tożsamości nieznanej osoby i stosowane jest przede wszystkim przez służby mundurowe. Tymczasem okazanie dowodu kurierowi czy innemu pracownikowi firmy przewozowej to jedynie sprawdzenie tożsamości odbiorcy, a nie legitymowanie. Kurier bardzo często musi sprawdzić, czy osoba umieszczona na liście przewozowym jako odbiorca oraz osoba faktycznie odbierająca przesyłkę to jedna i ta sama osoba. Jeśli bowiem przekaże przesyłkę komuś innemu, a ta z różnych względów nie dotrze do adresata, to właśnie kurier może mieć z tego powodu poważne problemy.

Kiedy trzeba pokazać dowód kurierowi?

W niektórych przypadkach kurier ma prawo zobaczyć nasz dowód. Możemy mu go jedynie pokazać, nawet nie wypuszczając z ręki. Chodzi jedynie o potwierdzenie naszej tożsamości. W jakich sytuacjach będziemy proszeni o dowód?

1. Przesyłka doręczana do rąk własnych – taka forma jest stosowana w przypadku bardzo ważnych, poufnych przesyłek. Często są to bardzo ważne dokumenty lub przedmioty, które musza trafić do konkretnej osoby. W przypadku takich przesyłek nadawca podaje jedną, konkretną osobę, która może odebrać przesyłkę. Kurier ma obowiązek sprawdzić, czy właśnie tej osobie wręcza przesyłkę. Porównaj koszty w porównywarce kurierskiej przesyłek z różnymi usługami.

2. Przesyłki wymagające podpisu osoby dorosłej – w tym przypadku oczywiście zwykle kurierzy nie mają wątpliwości, czy mają do czynienia z osobą dorosłą czy niepełnoletnią. Jeśli jednak pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, należy poprosić o dowód tożsamości. Jeśli odbiorca dowodu nie posiada, bezpieczniej dla kuriera będzie nie wydawać przesyłki.

3. Przesyłki wymagające potwierdzenia tożsamości – zdarzają się dosyć często wraz ze wzrostem wszelkich usług realizowanych przez internet. W przesyłkach kurierskich często znajdują się umowy z bankami, operatorami telekomunikacyjnymi czy innymi dostarczycielami usług. Warunkiem przekazania przesyłki jest sprawdzenie tożsamości odbiorcy. Często kurierzy wożą również umowy do podpisania, które następnie muszą zabrać z powrotem. Wtedy również muszą sprawdzić, z kim mają do czynienia. Jeśli ktoś zamawia usługę z podpisaniem umowy w obecności kuriera, nie powinien później denerwować się, że dostawca przesyłki będzie wymagał pokazania dowodu tożsamości.

Brak dowodu – niedoręczona przesyłka

Jeśli kurier musi sprawdzić dowód tożsamości odbiorcy, nie może sobie pozwolić na to, że dostarczy przesyłkę z pomijaniem tej formalności. Wszelkie umowy dostarczane kurierami są sporą pokusą dla różnej maści oszustów, a podpisywanie umów bez pokazywania dowodów już wiele osób wpędziło w poważne kłopoty. Kradzież tożsamości nie jest bowiem w dzisiejszych czasach niczym rzadko spotykanym. Kurier dla własnego bezpieczeństwa powinien więc odmawiać przekazania przesyłki za każdym razem, gdy ma wątpliwości co do tożsamości odbiorcy, a ten dowodu pokazać nie chce.