Przesyłki niestandardowe – rodzaje, opłaty, sposób pakowania

W ostatnich latach firmy kurierskie zyskały ogromną popularność zarówno wśród klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Przedsiębiorstwa oferujące usługi kurierskie nieustannie się rozrastają, automatyzują i informatyzują. Wielkie centra logistyczne, choć obsługiwane są przez pracowników, są też w dużym stopniu zautomatyzowane. Większość paczek w drodze pomiędzy nadawcą a odbiorcą trafia na długie taśmy sortownicze. Zdarzają się jednak przesyłki niestandardowe, tak zwane niesortowalne, które nie przechodzą przez taśmy i muszą być obsługiwane ręcznie.

Przesyłki niesortowalne, zwane inaczej niestandardowymi to wszystkie paczki, które nie mieszczą się w wymogach podawanych przez firmy przewozowe. Przesyłki niestandardowe to przede wszystkim takie, które nie są zapakowane w sztywne kartonowe pudełko o kształcie prostopadłościanu. A więc pudełka okrągłe, trójkątne lub asymetryczne, bez względu na rozmiary, w pełni spełniają definicję przesyłki niestandardowej.

Inne przesyłki niestandardowe to między innymi przesyłki z nierównomiernym rozkładem obciążenia, oznakowane nalepkami „góra-dół”, „uwaga szkło”, a także wszystkie paczki, które nie poruszają się swobodnie po taśmie sortowniczej. Są to te paczki, które są dodatkowo owinięte folią bąbelkową, sznurkami, papierem. Przesyłki niestandardowe to także wszelkie towary wielkogabarytowe, które nie mieszczą się w ramach rozmiarowych wyznaczonych przez firmę kurierską. Chodzi nie tylko o wymiary, ale także o wagę. Nawet, jeśli paczka jest niewielka, ale za to ponad normę cięższa, z pewnością zostanie zakwalifikowana jako przesyłka niestandardowa.

Różne wymogi w poszczególnych firmach

Każda firma kurierska ma nieco inne wymogi dotyczące przesyłek, a co za tym idzie – inne przesyłki będą w nich niestandardowe. Jeśli jednak zamawiamy kuriera dla przesyłki, która typowa nie jest, trzeba to zaznaczyć od razu w trakcie wprowadzania wszystkich danych. Nie możemy więc zaznaczyć opcji: przesyłka standardowa. Musimy również podać dokładne wymiary przesyłki, na podstawie których firma kurierska będzie w stanie wycenić jej przewóz. Najlepiej bardzo dokładnie zmierzyć przedmiot zanim go zapakujemy. Jeśli bowiem podamy wymiary na oko, a nie będą się zgadzały ze stanem faktycznym, kurier nie odbierze przesyłki. Oczywiście, trzeba również pamiętać, że za wysłanie przesyłki niestandardowej trzeba będzie dodatkowo dopłacić. Kwota dopłaty może się różnić w zależności od firmy kurierskiej, a także od wielu usług dodatkowych. Więcej z pewnością zapłacimy za przewóz towarów delikatnych, a także takich, do których będziemy chcieli wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

Przesyłki niestandardowe dokładnie zapakowane

O pakowaniu przesyłek musimy pamiętać bez względu na to, czy są to zwykłe paczki, czy też przesyłki niestandardowe. Przesyłka musi być zapakowana w taki sposób, aby w niezmienionym stanie i nienaruszona dotarła do adresata. Jeśli o to nie zadbamy, to nawet jeśli przesyłkę dodatkowo ubezpieczymy, nie będziemy mogli w razie uszkodzenia czy zaginięcia domagać się odszkodowania. Paczka musi być zapakowana przede wszystkim szczelnie, aby żadna jej część nie wystawała poza opakowanie.

Jak z niestandardowej zrobić standardową?

Bardzo często sposób pakowania sprawia, że przesyłka ze zwykłej staje się niestandardowa. Zanim więc zaczniemy zastanawiać się nad dopłacaniem za przesyłkę niestandardową, warto zastanowić się, czy nie wystarczy paczki po prostu przepakować – zmienić opakowanie albo sposób jego zabezpieczenia. Wystarczy czasem zdjąć dodatkowo zawiniętą folię z kartonu, aby przesyłka stała się całkowicie sortowalna i zdolna do przejścia po wszystkich taśmach na sortowni. Czasem jest to niemożliwe i za paczkę niestandardową trzeba zapłacić. Jeśli jednak jest szansa obniżenia kosztów wysyłki, warto podjąć starania, aby paczka zmieściła się w gabarytach uznawanych przez daną firmę. Co więcej, bywa i tak, że paczka, która w jednej firmie przewozowej jest uznawana za niestandardową, w innej może zostać przyjęta jako klasyczna, standardowa paczka. Zanim więc zdecydujemy się na usługi konkretnego kuriera, dobrze jest sprawdzić oferty co najmniej kilku różnych firm przewozowych.