Przesyłka paletowa – jak pakować.

Przesyłka paletowa to pakunek znajdujący się na specjalnej palecie. Paleta jest to drewniana podstawa posiadająca prześwit tak aby można ją było transportować wózkiem widłowym. Zazwyczaj jest to standardowa paleta drewniana o wymiarach  120 cm długości, 80 cm szerokości i 15 cm wysokości nazywana Europaletą. Są również większe palety tzw. Palety przemysłowe np. o wymiarach podstawy 100 cm x 100 cm oraz 120 cm x 120 cm.

Jak prawidłowo zabezpieczyć i zapakować przesyłkę paletową – praktyczne porady.

Odpowiednio rozłożony ciężar na palecie.

Ciężar powinien być największy w środku lub rozchodzić się równomiernie. To zapobiegnie upadkom i przeróżnym wypadkom przy załadunku jak i rozładunku. Nierównomiernie rozłożony ciężar powoduje przeciążenie palety w jednym kierunku zwłaszcza jeśli podnoszony jest wózkiem widłowym.

Elementy nie powinny wystawać poza paletę.

To również jest bardzo ważny element pakowania a jednocześnie bezpieczeństwa towaru znajdującego się w transporcie paletowym. Palety w transporcie bardzo często są dosuwane jedna do drugiej. Gwarantuje im to stabilność w trakcie transportu jak również oszczędza miejsce przy załadunkach. Wystające elementy mogłyby ulec zgnieceniu.

W przesyłce paletowej delikatne elementy powinien oddzielać wypełniacz.

Tak jak przy zwykłych przesyłkach wszystko co delikatne, kruche lub może się porysować powinno być oddzielone wypełniaczem czyli nie stykać się bezpośrednio. Wypełniacz amortyzuje wstrząsy występujące w czasie transportu i chroni zawartość.

Mocowanie towaru do palety.

Przedmioty znajdujące się na palecie powinny być z nią połączone. Tak aby nawet przy lekkim przechyleniu towar nie odłączył się od palety. W takim wypadku stosuje się:

– folie stretch – owinięcie zawartości wraz z podstawą palety

– pacy z napinaczem

– pasy zgrzewane lub zapinane spinkami

Najczęściej stosuje się folię stretch, która zabezpiecza też powierzchnię przedmiotów oraz dodatkowo spina się zawartość pasami. Zwłaszcza jeśli przesyłka jest ciężka.

Oznakowanie przesyłki paletowej

Na przesyłce powinien znajdować się oczywiście list przewozowy wraz danymi przesyłki ale to nie wszystko. Jeśli paleta wymaga transportu specjalnego (np. zawiera delikatną zawartość) powinna również z tego powodu zostać odpowiednio oznaczona. Proszę pamiętać, że wymagane są oznaczenia stosowane przez danego przewoźnika.

Na co należy zwrócić uwagę w przesyłce paletowej.

Pakując paczkę na używanej palecie pamiętajmy o tym, że paleta nie powinna być uszkodzona. Wybierajmy te palety, które wydają się solidne i nie są zniszczone. Układając towar przekładaj go przekładkami. Pomoże to w równomiernym rozłożeniu ciężaru i trochę zabezpieczy zawartość. Używaj specjalnych wypełniaczy, nie pozostawiaj pustych przestrzeni. Pamiętaj również by tak zabezpieczyć przesyłkę aby nie było swobodnego dostępu do jej zawartości.

Jakie korzyści dodatkowo przynosi transport na palecie ?

– umożliwia szybki rozładunek wózkiem widłowym

– możemy wysłać przedmioty o znacznej wadze nawet ponad 1000 kg

– możemy wysłać przedmioty o dużych gabarytach

– uzyskujemy dodatkowe bezpieczeństwo taka zawartość nie jest obracana dzięki temu wiele firm zezwala na wysyłkę płynów i przedmiotów delikatnych (oczywiście odpowiednio zabezpieczonych)