Transport miodu w słoikach

Wysyłka miodu

Prawdziwy, naturalny miód, prosto z pasieki to symbol zdrowia. To także wspaniały upominek, zwłaszcza przed świętami. Świąteczny piernik na prawdziwym miodzie, albo łyżeczka miodu przy śniadaniu to smak i zapach rodzinnego domu, za którym się tęskni, szczególnie za granicą. Co zrobić, żeby rodzinie lub znajomym wysłać w paczce ten zdrowy rarytas?

Czy można wysłać miód kurierem?

Miód jest dość specyficznym produktem spożywczym. Dlatego zastanawiamy się czasami czy taki produkt może zostać wysłany za pośrednictwem firm kurierskich. Jest to dość” ryzykowna ” przesyłka, ale to nadawca jest w pełni odpowiedzialny za jej odpowiednie zapakowanie, by w całości dotarła do odbiorcy. Tak więc, taki produkt możemy bez obaw wysłać w przesyłce kurierskiej. Można również rozważyć wysyłkę na palecie dzięki temu przesyłka nie będzie obracana.

Jak wysłać miód w słoikach za pośrednictwem firmy kurierskiej?

Musimy zdać sobie sprawę z tego, jaką drogę przebywa nasza paczka oddana w ręce firmy kurierskiej. Paczka przechodzi z rąk do rąk, często przerzucana z miejsca na miejsce, może upaść. Przechodzi przez sortownie w centrach logistycznych, gdzie wędruje z półki na półkę za pośrednictwem wózków widłowych, taśmociągów i innych maszyn. Odbywa często długą podróż transportem samochodowym lub lotniczym, podczas którego może się przemieszczać. Może zostać wciśnięta pomiędzy inne paczki lub położona pod nimi co naraża ją na naciski z każdej strony. To wszystko może spowodować uszkodzenie paczki i zniszczenie jej zawartości. Pracownicy firm kurierskich nie sprawdzają zawartości paczek, i nie wiedzą co się w nich znajduje, dlatego priorytetową sprawą jest więc właściwe zabezpieczenie i oznakowanie przesyłki. W tym przepadku słoika z miodem.

Jak zapakować miód, by się nie uszkodził – czym wypełnić karton, czym owinąć słoiki?

Nawet wysyłając miód w postaci skrystalizowanej należy zacząć od włożenia słoika do mocnego worka foliowego i dokładnie go zawinąć. Dzięki temu, gdyby nawet doszło do stłuczenia słoika podczas transportu, jego zawartość nie powinna wyciekać. Następnie słoiki powinny zostać zabezpieczone z każdej strony folią bąbelkową, która zamortyzuje ewentualne uderzenia lub innymi wypełniaczami o odpowiedniej grubości, które ochronią naszą przesyłkę. Tak zabezpieczone słoiki wkładamy do mocnego tekturowego pudła. Wszystkie jego ścianki, a zwłaszcza dno, możemy dodatkowo wzmocnić np. dodatkową tekturą, płytą pilśniową lub cienkim styropianem, pamiętając jednakże o tym, żeby nie zwiększyć zanadto ciężaru samej paczki. W przypadku transportu kilku słoików musimy oddzielić je od siebie tekturowymi przegródkami. Wszystkie wolne przestrzenie w kartonie trzeba wypełnić np. granulatem styropianowym, kawałkami folii bąbelkowej, zwitkami papieru, szmatkami. Można skorzystać z dostępnych na stronach internetowych firm kurierskich gotowych opakowań, wraz z instrukcją pakowania. Można użyć również  kartonów dedykowanych dla firm pszczelarskich (tzw. systemów szybkiego pakowania i wysyłki słoików). Mają one wielkość dostosowaną do standardowych rozmiarów słoików, pozwalającą nam bezpiecznie wysłać tyle słoików, ile tylko chcemy. 

Kto jest winny jeśli przesyłka nie dotrze w całości?

Musimy pamiętać, że wysyłając delikatne przedmioty powinniśmy użyć takich wypełniaczy, by nasza przesyłka dotarła w nienaruszonym stanie. Każdy robi to na własną odpowiedzialność. Mało tego, regulaminy firm kurierskich określają, że to nadawca jest odpowiedzialny za właściwe zapakowanie towaru i gdyby zawartość naszej przesyłki wylała się i zanieczyściła lub uszkodziła podczas transportu inne paczki, możemy zostać ukarani. Ślady wycieku czegokolwiek z paczki mogą spowodować uznanie paczki za niebezpieczną lub zagrażającą przesłaniu innych paczek w stanie nienaruszonym i nasza paczka może trafić do utylizacji bez sprawdzania jej zawartości.

Jak opisać karton?

W sytuacji, gdy decydujemy się wysłać nasz słoik z miodem w paczce i właściwie zabezpieczyliśmy jej zawartość, warto dodatkowo opisać paczkę, żeby pracownicy firmy kurierskiej odpowiednio się z nią obchodzili. Napis zrobiony flamastrem może się rozpłynąć. Na poczcie lub w firmie kurierskiej można kupić naklejki „Ostrożnie – NIE RZUCAĆ”, „Fragile” oraz „Góra – dół” i okleić paczkę tak, by zmniejszyć ryzyko jej uszkodzenia w transporcie. Niestety w niektórych firmach kurierskich takie napisy na kartonach wiążą się z opłatą za niestandard, gdyż przesyłka musi być sortowana ręcznie a nie maszynowo lub taśmowo co spowodowałoby uszkodzenie przesyłki. Warto także sprawdzić regulamin wybranej firmy kurierskiej ile wyniesie nas dodatkowa opłata za taką niestandardową przesyłkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *