Paczka i przesyłka – czym się różnią?

Pojęcie paczki i przesyłki najczęściej w języku potocznym używane jest zamiennie. Nie zwracamy uwagi na to, że w rzeczywistości te pojęcia pod względem formalnym mogą się nieco różnić. Paczka i przesyłka w kwestii definicji są ważne w przypadku zamawiania usług kurierskich. W firmach przewozowych funkcjonują dwie zupełnie inne definicje.

W każdej firmie kurierskiej definicje paczki i przesyłki sformułowane są nieco inaczej, jednak za każdym razem dokładnie można zrozumieć różnice pomiędzy nimi. Paczka jest to jednostkowe opakowanie wraz z zawartością. W opakowaniu może znajdować się więcej przedmiotów, jednak karton powinien być jeden. Przesyłka natomiast jest zbiorem paczek, które są przewożone w ramach jednego listu przewozowego od konkretnego nadawcy do adresata. Paczka i przesyłka oznaczają więc to samo tylko w jednym przypadku – gdy wysyłana jest jedna paczka. Wtedy automatycznie staje się ona także przesyłką. Przesyłki możesz monitorować na stronie śledzenia przesyłek.

Tańsze usługi wielopaczkowe

W wielu firmach kurierskich funkcjonują tak zwane usługi wielopaczkowe, dzięki którym można za przesyłkę zapłacić dużo taniej niż gdybyśmy chcieli wysłać każdą paczkę oddzielnie i z oddzielnym listem przewozowym. Rabaty za wielopaczkowość znajdziemy przede wszystkim u największych i najbardziej popularnych przewoźników na naszym rynku. Warto więc dobrze planować wysyłki, zwłaszcza gdy mamy stałych odbiorców. Zamiast codziennie wysyłać po jedne paczce, o wiele lepiej jest na przykład raz w tygodniu wysłać przesyłkę zawierającą kilka paczek dla tego samego odbiorcy.

W przypadku wysyłki wielu kartonów do jednego odbiorcy warto rozważyć wysyłkę na palecie. Można na niej ułożyć dużą ilość kartonów co może przynieść znaczące korzyści finansowe. Również możemy zaoszczędzić na usługach dodatkowych.

Paczka i przesyłka – po co nam znać różnice?

Prawidłowe posługiwanie się terminami paczka i przesyłka jest bardzo istotne i przydatne do ustalenia kosztu usługi kurierskiej. W każdej przesyłce może znajdować się dowolna liczba paczek. Opłata za podstawową usługę kurierską zawsze wyliczana jest dla każdej paczki, a następnie sumowana. Bez względu na ilość paczek w przesyłce jest natomiast jedna opłata za usługi dodatkowe, jak chociażby ubezpieczenie, dopłaty strefowe, opłata za pobranie, awizacja telefoniczna, potwierdzenie mailowe czy sms-owe. Te usługi kosztują tyle samo, bez względu na to, czy w przesyłce są dwie paczki czy może 20.

Opłaty za paczki niestandardowe

Są też jednak takie opłaty, które należy uiścić za każdą paczkę osobno. Dotyczy to między innymi elementów niestandardowych, które chcemy wysłać w przesyłce. Jeśli mamy zbiór paczek, które chcemy wysłać jedną przesyłką z jednym listem przewozowym, na pewno będzie trzeba uiścić dopłaty za te paczki, które będą niestandardowe i będą odbiegały od norm narzuconych przez firmę kurierską.

Mniej paczek nie zawsze znaczy taniej

Osoby, które często korzystają z usług firm kurierskich i doskonale wiedzą, że koszty tego rodzaju usług mogą być wysokie, często szukają różnych sposobów na zmniejszenie kosztów przesyłki. Dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy mamy do wysłania kilka paczek. Wiele osób wpada na pomysł, by kilka małych paczek przepakować do jednego większego opakowania i wtedy przy przesyłce zapłacić nie za kilka oddzielnych paczek, a za jedną. To dobre rozwiązanie, ale jedynie w przypadku lekkich przedmiotów o w miarę standardowych wymiarach.

Robienie z kilku paczek jednej większej może bowiem spowodować, że przekroczymy dopuszczalne przez firmę kurierską wymiary. Powyżej 30 kilogramów przesyłka staje się bowiem ciężka, a koszty jej obsługi znacznie rosną. Bywa więc i tak, że jedna duża przesyłka kosztuje więcej niż 2-3 małe. Nie zawsze pakowanie wszystkiego do jednego dużego kartonu pozwoli więc na wygenerowanie oszczędności.