Kurier czy poczta – co wybrać do nadania przesyłki ?

Kurier czy poczta – wybór ten w ostatnim czasie wydaje się przesądzony. Osoby, które poszukują przewoźników do wysłania przesyłki mają dziś do wyboru nie tylko pocztę, ale również wiele firm kurierskich, które działają szybko, sprawnie i bezproblemowo. Każdy może więc znaleźć takiego przewoźnika, który w stu procentach spełni jego oczekiwania. Z roku na rok rośnie liczba klientów, którzy decydują się na korzystanie z firm kurierskich. Usługi pocztowe bowiem pod wieloma względami były przestarzałe i wprowadziły pewne stereotypy.

Swoisty monopol na przesyłki.

Gdy nie było firm kurierskich, Poczta miała praktycznie monopol na wszystkie listy, paczki i innego rodzaju przesyłki. Aby nadać paczkę trzeba było pójść do oddziału pocztowego, najczęściej odstać swoje w kolejce, a następnie przy okienku załatwić wszystkie formalności. Zaletą poczty było jedynie to, że miała swoje oddziały czy punkty obsługi nawet w niewielkich miejscowościach. Wysyłanie przesyłek pocztą miało też swoje wady – dość długi termin doręczenia i konieczność dostarczenia przesyłki do oddziału poczty.

Zalety firm kurierskich

Po wejściu na rynek firm kurierskich, usługi przewozowe mocno się rozrosły. Ze względu na dosyć dużą konkurencję, firmy oferują usługi na wysokim poziomie, a klienci mogą korzystać z wielu udogodnień. Wbrew powszechnemu stereotypowi, wysyłka paczek kurierem nie jest droga i nieopłacalna. Czasem jest wręcz przeciwnie – jeśli spędzimy nieco czasu na poszukiwaniach dobrej firmy kurierskiej, może się okazać, że dostarczy ona wybraną przesyłkę w dużo niższej cenie.

Bez wychodzenia z domu

Jeśli chcemy skorzystać z firmy kurierskiej, nie musimy nawet wychodzić z domu, stać w kolejkach czy szukać oddziału pocztowego. Wszystko można bez problemu załatwić przez internet. Obecnie klienci mają do wyboru wiele serwisów kurierskich, na których mogą znaleźć idealną dla siebie usługę.

Szybsza dostawa

Podczas gdy przesyłki pocztowe nadal budzą nasze obawy, jeśli chodzi o terminy dostawy, przesyłki kurierskie idą wręcz błyskawicznie. Dostawa jest zdecydowanie szybsza niż w przypadku standardowych usług poczty, bardzo często już następnego dnia roboczego po nadaniu przesyłka trafia do adresata.  W dobrych firmach kurierskich można wykupić awizację telefoniczną dostawy wtedy kurierzy dzwonią, ustalają kiedy odbiorca będzie w domu. Nie trzeba więc się obawiać, że kurier podobnie jak listonosz zostawi awizo i trzeba będzie poszukiwać paczki po oddziałach firmy.

Możliwość monitorowania przesyłki

Klienci firm kurierskich w momencie nadania paczki otrzymują dostęp do możliwości monitorowania przesyłki. W każdej chwili mogą sobie sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się paczka i jaki jest planowany termin doręczenia. Dzięki temu nie trzeba bezczynnie oczekiwać przesyłki i znamy przybliżony termin dostawy. Obecnie Poczta również oferuje taką usługę na swojej stronie internetowej jak monitorowanie przesyłki.

Kurier czy poczta? Sprawdź usługi dodatkowe

Firmy kurierskie, poza standardowymi usługami, mają wiele usług dodatkowych. Klienci mogą zamówić dostarczenie w dzień wolny od pracy, konkretną godzinę dostarczenia paczki, możliwość sprawdzenia przesyłki przed odebraniem, różne formy ubezpieczenia paczki, a także szczególne względy dla delikatnych paczek z napisem ostrożnie.

Poczta również ma pewne zalety.

Wysyłanie paczek kurierami pod wieloma względami jest bardzo wygodne. Jest szybciej, sprawniej i w wielu przypadkach także taniej. Póki co usługi Poczty nadal są popularne wśród osób ze starszego pokolenia, które przez lata były przyzwyczajone, że na rynku nie ma innych przewoźników, a więc też żadnego wyboru. Jednakże osoby, które biegle poruszają się po sieci i wiele spraw załatwiają przez internet, chętnie decydują się na usługi kurierskie. Cieszą się one wyjątkowym zainteresowaniem szczególnie w przypadku dostarczania zakupów ze sklepów internetowych. Należy jednak nadmienić, że Poczta również wprowadziła swoje usługi kurierskie jako opcję. W ostatnich latach widać znaczny rozwój tego podmiotu co jest bardzo pozytywnym kierunkiem.