Jak zapakować przesyłkę kurierską?

Wysyłanie paczek za pośrednictwem firm kurierskich jest wygodne, bezpieczne i bezproblemowe. Przesyłki można nadawać i odbierać bez wychodzenia z domu, a także korzystać z wielu usług dodatkowych, jakie oferują poszczególni przewoźnicy. Warto jednak pamiętać, że po stronie nadawcy leży prawidłowe zapakowanie przesyłki. Jest to ważne z co najmniej kilku względów. Jak zapakować przesyłkę kurierską, aby nie było z nią żadnych problemów?

Za odpowiednie spakowanie przesyłki odpowiada nadawca.

Właściwe zapakowanie przesyłki pozwala na jej dostarczenie do odbiorcy w niezmienionym stanie. Co więcej, taka przesyłka nie sprawia problemów w trakcie transportu, nie stwarza problemów na sortowni, jest wygodna w obsłudze. Jeśli przesyłka będzie zapakowana niewłaściwie, może się okazać, że kurier odbierający ją od nadawcy w ogóle jej nie przyjmie. Źle zapakowana paczka działa na niekorzyść nadawcy także wtedy, gdy towar zostanie uszkodzony lub w części utracony. Wtedy nie będzie mógł zareklamować takiej przesyłki, ani tym bardziej domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela. Wiele osób nie do końca wie, jak zapakować przesyłkę kurierską i na co zwracać szczególną uwagę.

Sprawdź, co możesz wysyłać

Zanim zamówisz firmę kurierską i zabierzesz się za prawidłowe zapakowanie paczki, na początku warto sprawdzić, czy dany towar w ogóle można wysłać. Wszystkie firmy kurierskie posiadają bowiem całkiem spore listy towarów wyłączonych z transportu. Są to produkty nielegalne, szczególnie chronione, a także takie przedmioty, jak alkohol, papierosy, produkty bardzo wartościowe (biżuteria, antyki, dzieła sztuki), produkty łatwopalne i żrące, a także żywność, która ma krótki termin ważności i może zepsuć się w trakcie transportu. Takich rzeczy lepiej nie wysyłać. Owszem, jest szansa, że przesyłka dotrze do celu bez żadnych problemów. Jeśli jednak pojawią się z nią jakieś kłopoty, nadawca również będzie w sporych opałach.

Jak zapakować przesyłkę kurierską– bądź kreatywny i rozsądny

Pakowanie towarów do wysyłki zwykle nie sprawia większych problemów, jednak zawsze warto pamiętać, że paczka ma przed sobą długą drogę. Będzie przenoszona, przewożona, sortowana ręcznie i mechanicznie. Warto zadbać o to, by dotarła bez szwanku. Dobrym rozwiązaniem będą zwykłe pudełka kartonowe, pod warunkiem, że są dopasowane do wielkości przesyłki. Towaru nie można wciskać do pudełka w taki sposób, aby był włożony na styk. Wolne miejsca w kartonie należy czymś wypełnić, na przykład folią bąbelkową, styropianem lub innym wypełniaczem. Dobrze sprawdzają się też zwinięte stare gazety. Produkty w paczce muszą być tak umieszczone, aby wcale się nie ruszały i nie przesuwały w czasie przewożenia. Na zakończenie karton powinien być dobrze oklejony mocną taśmą. Dzięki niej można mieć pewność, że karton nie otworzy się w trakcie transportu.

Jeśli często odbieramy i wysyłamy paczki, można kartony i inne opakowania wykorzystywać wielokrotnie. Trzeba jednak zadbać o to, by nie znajdowały się na nich żadne etykiety z poprzednich przesyłek.

Nie można łączyć przesyłek

W ramach standardowych usług przewozowych nie należy łączyć czy sklejać kilku paczek ze sobą, ani też owijać ich folią stretchową. Nie powinno się również owijać paczki sznurkiem czy papierem. W ten sposób zapakowany karton często nie jest w stanie poruszać się na taśmie w sortowni i wymaga sortowania ręcznego. Takie paczki często giną, a jeśli docierają do adresata, bywa on obciążony kosztami niestandardowej obsługi przesyłki.

Regularny kształt przesyłki i jej wielkość.

Bardzo ważne jest aby nasza przesyłka tworzyła prostopadłościan i była w kartonie. Karton odpowiedniej grubości dobrze zabezpiecza przesyłkę z zewnątrz. Pamiętajmy aby karton nie był zbyt duży. Obecnie gabaryt przesyłki również ma wpływ na cenę za nadanie przesyłki. Kształt również nie jest bez znaczenia. Nieregularny np. owalny kształt może spowodować naliczenie opłaty za przesyłkę niestandardową. Opłata ta może być stosunkowo wysoka bo może przekraczać kilkakrotnie koszt nadania standardowej przesyłki.

Zabezpieczenie wewnątrz przesyłki

To jeden z najważniejszych elementów odpowiedzialny za bezpieczeństwo zawartości naszej przesyłki w trakcie transportu. Przedmioty wewnątrz nie powinny się ze sobą stykać jak również dotykać kartonu. Jeśli chodzi o rodzaj wypełniacza i jego grubość to zależy od charakterystyki towaru. Jeśli będą to ubrania to nie wymagają one specjalnych zabezpieczeń jednak delikatniejsze przedmioty już tak. W praktyce da się wysłać nawet przedmioty szklane i będą one bezpieczne nawet w przypadku upadku przesyłki wystarczy zastosować odpowiedni wypełniacz. Pamiętajmy, że przesyłka będzie przeładowywana i transportowana samochodami dostawczymi. W standardowych procesach logistycznych jest ona narażona na wstrząsy. Większość szkód wewnętrznych wynika z nieprawidłowego zabezpieczenia towaru w stosunku do ich cech.