Jak wysyłać przesyłki wielkogabarytowe ? Duże przesyłki w artykule.

Przesyłki, jakie przewożone są przez firmy kurierskie, nie zawsze oznaczają zgrabnie zapakowane paczuszki, które bez problemu zmieścimy pod pachą. Bardzo często kurierem wysyłamy tak zwane przesyłki wielkogabarytowe – meble, sprzęty gospodarstwa domowego lub wielkie kartony z dowolnymi przedmiotami. Warto jednak mieć świadomość, że takie przesyłki będą traktowane przez firmy kurierskie indywidualnie, nie będą tanie i mogą wymagać specjalnego zapakowania.

Co to jest przesyłka wielkogabarytowa ?

Powszechnie przyjęło się, że przesyłki wielkogabarytowe to paczki, które są wyjątkowo duże a dość często lekkie – nie przekraczają 50 kg a nawet 30. Zazwyczaj przekraczają one standardowe wymiary w firmie kurierskiej. Poza przesyłkami standardowymi przewoźnicy stosują jeszcze pojęcia takie jak niestandard oraz dłużyca. W niektórych jest też opcja dużej paczki lub przesyłki paletowej.

Przesyłki niestandardowe

Najczęściej są to przesyłki, które przekraczają pewne gabaryty. Dość często bok powyżej 100 cm – 150 cm i suma 3 boków na poziomie większym niż 220-240 powoduje, że przesyła jest niestandardowa. W tej opcji na rynku przesyłka może mieć maksymalnie 300 sumę boków i 200 cm bok przesyłki. Wyjątkiem jest np. UPS, który przewozi w opcji nst przesyłki do 270 cm a waga takiej przesyłki bez palety może wynosić nawet 70 kg. Ograniczeniem jest tutaj obwód więc przesyłka może być długa lub ciężka ale musi być wąska.

Przesyłki dłużycowe

Niektóre firmy mają opcję przesyłki dłużycowej. W takim wypadku przesyłka może mieć nawet 300 – 400 cm długości. Ograniczeniem jest tutaj waga, która nie może przekraczać często 50 kg a w wielu wypadkach 30 kg. Przesyłki te również muszą być wąskie.

Przesyłki wielkogabarytowe.

Jeśli mamy przesyłkę większą niż niestandardową, która nie mieści się również w dłużycy to jest to już naprawdę duża przesyłka. Czym możemy to wysłać ? Z pomocą może nam przyjść przesyłka paletowa. Podstawa palety standardowej to 120 dm x 80 cm do 200 cm wysokości. W przypadku palety niestandardowej możliwości są znacznie większe Podstawa może być 140cm x 140 cm a nawet większa. Kwestia ułożenia przesyłki na palecie, w wielu przypadkach ze względu na charakterystykę towaru należałoby zbudować stelaż do takiej przesyłki – nie jest to łatwe i tanie zadanie.

Duże przesyłki wielkogabarytowe – dużo kosztują.

Duże przesyłki nie są tanie. Ceny znacznie odbiegają od standardowych przesyłek. Przykładowo niestandardowa przesyłka może kosztować od 50% więcej nawet do 600% niż standardowa. Dłużyca to dodatkowy wydatek od 50 do 500 zł w zależności od długości. Niestandardowe palety również potrafią kosztować kilka-set złotych.

Przewoźnicy indywidualni

W wielu przypadkach – to też zależy min. od odległości warto poszukać przewoźnika indywidualnego. Część firm się wyspecjalizowała w dużych gabarytach i oferta ich jest konkurencyjna w stosunku do firm kurierskich.

Jak więc wysłać dużą przesyłkę.

Najpierw należy ją dokładnie zmierzyć. Sprawdzić cenniki i warunki takiej przesyłki u różnych przewoźników. Można to zrobić za pomocą kalkulatora pośrednika usług kurierskich – brokera. Należy też zwrócić uwagę na sposób zapakowania ponieważ za zabezpieczenie przesyłki odpowiada nadawca. Zabezpieczenie maski samochodowej lub drzwi do transportu jest bardzo trudne (owinięcie kartonem to stanowczo za mało). Przesyłki na paletach są bezpieczniejsze pod tym względem. Znając aktualną ofertę możemy podjąć decyzję o wysyłce. Ze względu na ceny nie zawsze opłaci się transportować pewne towary czasami warto ich poszukać w naszej okolicy i kupić na miejscu.