Jak wysłać paczkę kurierem?

Firmy kurierskie prawdziwym szturmem zdobyły rynek różnego rodzaju przesyłek w Polsce. Nic w tym dziwnego – działają szybko i sprawnie, zapewniają bezproblemowe dostarczanie przesyłek pod wskazany adres. Co więcej, aby wysłać paczkę, nie trzeba nawet wychodzić z domu. Z tego też względu usługi firm kurierskich z roku na rok rosną w siłę, podczas gdy przesyłki pocztowe nie cieszą się już tak wielką popularnością.

Popularność przesyłek kurierskich wynika przede wszystkim z tego, że są one o wiele wygodniejsze niż korzystanie ze standardowego wysyłania pocztą. Zanim na rynku pojawiły się firmy kurierskie, trzeba było uzbroić się w paczkę i cierpliwość, aby spędzić sporo czasu w kolejce do okienka na poczcie. Po pojawieniu się firm kurierskich klienci zaczęli mieć alternatywę i coraz chętniej z nich korzystali. Początkowo klienci zamawiali kurierów telefonicznie, jednak z biegiem czasu, gdy rynek firm kurierskich mocno się rozrósł, a jednocześnie zaczęły one pracować na coraz bardziej nowoczesnych systemach informatycznych, możliwe stało się zamawianie kuriera przez internet.

Serwisy kurierskie – ułatwienia dla klientów

Wysłanie paczki kurierem jest dosyć proste, jednak osoby, które do tej pory tego nie robiły, mogą nieco się pogubić w wyborze konkretnej firmy kurierskiej. Jest ich na rynku całkiem sporo, choć najbardziej liczy się kilku największych przewoźników. W gąszczu przeróżnych ofert można nieco się zagubić, aby znaleźć firmę oferującą najtańszą wysyłkę w konkretnym przypadku. Z pomocą przychodzą tutaj tak zwani brokerzy kurierscy, czyli serwisy internetowe, które pośredniczą pomiędzy klientami a firmami kurierskimi. Są one w stanie zaoferować dużo tańsze usługi dla klientów indywidualnych, którzy nie mają podpisanych stosownych umów z konkretnym przewoźnikiem. Zamawianie usług kurierskich przez serwis kurierski jest wyjątkowo proste, nie wymaga wychodzenia z domu i wszystko można bez problemu załatwić przez internet. Co więcej, serwisy kurierskie bywają tańsze niż nadawanie paczki bezpośrednio w firmie kurierskiej.

Jak nadać paczkę kurierem?

Na samym początku trzeba wybrać dobry serwis kurierski, który cieszy się sporą popularnością i zaufaniem wśród dotychczasowych klientów. Nie powinno być z tym większego problemu, obecnie na rynku działa ponad 100 takich podmiotów. Na stronie serwisu kurierskiego należy wypełnić dosyć prosty formularz – podajemy przede wszystkim wagę i wymiary paczki, a także interesujące nas usługi dodatkowe, jak chociażby ubezpieczenie przesyłki. Po wypełnieniu formularza dostaniemy najczęściej kilka opcji do wyboru, pochodzących z oferty różnych firm kurierskich. Wystarczy wybrać tę, która nas interesuje, a następnie wpisać dokładne i poprawne dane nadawcy i odbiorcy. Po wypełnieniu tych rubryczek zostaniemy przekierowani do strony płatności, gdzie od razu można zapłacić za usługi kurierskie. Nowoczesne platformy wysyłkowe są zwykle zintegrowane z systemami elektronicznych płatności, dzięki czemu nasza wpłata będzie automatycznie zaksięgowana od razu po jej dokonaniu. Niektórzy pośrednicy zwłaszcza dla firm udostępniają rozliczenie miesięczne. Po zakończeniu miesiąca otrzymuje się fakturę z terminem płatności.

Wydrukuj list przewozowy i czekaj na kuriera

Po wypełnieniu wszystkich formalności otrzymasz do wydrukowania list przewozowy. Należy wręczyć go kurierowi w momencie przekazywania przesyłki lub nakleić na przesyłkę. Warto wydrukować ten dokument w dwóch egzemplarzach i poprosić o podpis kuriera w momencie odbierania przesyłki. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby paczka zaginęła gdzieś w transporcie. Czekając na kuriera warto również zadbać o prawidłowe zapakowanie przesyłki. Należy dopilnować przede wszystkim tego, by wysyłane przedmioty dotarły nieuszkodzone. Forma ich zapakowania będzie więc uzależniona od tego, co konkretnie wysyłamy. Warto pamiętać, że za prawidłowe zapakowanie przesyłki odpowiada nadawca. Jeśli paczka ulegnie uszkodzeniu w wyniku jej niewłaściwego zapakowania, będziemy ponosić za to pełną odpowiedzialność.