Jak bezpiecznie wysłać telewizor kurierem.

Kupując nowy telewizor, najczęściej nie musimy martwić się o jego wysyłkę, ponieważ sprzedawca bardzo często gwarantuje wysyłkę telewizora do samych drzwi. Sytuacja komplikuje się w momencie, kiedy zależy nam na samodzielnym dostarczeniu takiego sprzętu w inne miejsce. Niezależnie czy się przeprowadzamy, czy telewizor ma trafić do nowego nabywcy, aby do miejsca docelowego dotarł bezpiecznie w całości, warto skorzystać z usług kurierskich. Poniżej podpowiadamy jak przygotować do takiej wysyłki telewizor i jaką ewentualną odpowiedzialność w razie powstałej w czasie transportu szkody ponosi przewoźnik bądź my.

Odpowiednia firma kurierska

Na początek warto zrobić wstępne rozeznanie w kwestii wyboru odpowiedniej firmy kurierskiej, ponieważ każda z nich kieruje się innymi zasadami transportu. Mniejsze telewizory zazwyczaj można nadać tradycyjną przesyłką kurierską, jednak ze wzgląd na delikatną specyfikę tego sprzętu, niektóre firmy nie realizują tego typu usług. Wycenę tego rodzaju przesyłki tworzy się na podstawie standardowych wytycznych, takich jak waga i wymiary przesyłki. Każdy przewoźnik indywidualnie określa zasady przewozu oraz dopuszczalnych rozmiarów sprzętu, dlatego każdorazowo przed zamówieniem kuriera, należy upewnić się, czy nasza przesyłka spełnia wszelkie wytyczne w tej kwestii. Choć nie każda firma zajmuje się przesyłkami paletowymi, dziś większość telewizorów to większe sprzęty przekraczające 50 cali, takie gabaryty najczęściej będą wymagały ustawienia na palecie na czas transportu. Wiele przewoźników oferuje też możliwość skorzystania z niestandardowych przesyłek, które są ręcznie przenoszone i ustawiane przez pracowników, z dbałością o poprawne ustawienie sprzętu w pozycji góra-dół. Warto skorzystać z formularza wyceny dostępnego niemal na każdej stronie firmy kurierskiej, który po wpisaniu wymiarów, wagi oraz dystansu do pokonania, przedstawi nam wstępny koszt wykonania usługi.

Bezpieczne zapakowanie sprzętu do wysyłki

Warto pamiętać, że jeżeli przewoźnik wymaga ułożenia telewizora na palecie, to do nas należy obowiązek jej zapewnienia. Paleta w standardach EURO powinna mieć wymiary 120 cm x 80 cm. Profesjonalne wykonanie usługi nie ogranicza się tylko do bezpiecznego transportu, kwestia zapakowania delikatnego sprzętu, jakim jest telewizor, jest również bardzo ważna, a wręcz kluczowa. Tutaj należy wiedzieć, że jeśli nie zabezpieczymy go odpowiednio, kurier może odmówić zabrania ze sobą przesyłki. W tym celu warto zachować oryginalny karton, jeśli takiego nie posiadamy, należy zapewnić pudło o podobnych wymiarach. Aby zminimalizować ryzyko przesuwania się urządzenia w środku, wszystkie ranty oraz narożniki należy zabezpieczyć styropianem, a wszelkie luki w kartonie zapełnić papierem, kartonem, bądź specjalnymi, amortyzującymi poduszkami powietrznymi. Należy zadbać o szczególną ochronę ekranu, przykryć go kartonem, bądź dodatkową folią bąbelkową. Na koniec karton należy dokładnie okleić, by uniknąć jego otwarcia w czasie transportu.

Kiedy ubezpieczyć wysyłany sprzęt w firmie kurieskiej

Wysyłając telewizor kurierem, każdorazowo dobrze jest skorzystać z usługi ubezpieczenia przesyłki, jednak nie każda firma kurierska to gwarantuje. Niektórzy przewoźnicy nie zapewniają takiej usługi, w wyniku czego klient nadaje przesyłkę na własną odpowiedzialność. Niektóre firmy po wykupieniu ubezpieczenia zastrzegają sobie również odmowę wypłaty odszkodowania, w momencie, kiedy przesyłka nie jest zapakowana wedle ich standardów. Z tego powodu tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się z polityką firmy oraz profesjonalne przygotowanie sprzętu do odbioru przez kuriera.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *