Czy warto korzystać z usług brokera kurierskiego?

W Polsce z roku na roku rośnie popularność przesyłek kurierskich i to zarówno ze strony klientów firmowych, jak i indywidualnych. Sytuacja ta spowodowała, że usługi te nieustannie się rozwijają. Jakiś czas temu do firm kurierskich dołączyli tak zwani brokerzy kurierscy. Na czym dokładnie polegają ich usługi? Czym różnią się od tradycyjnych kurierów? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się temu tematowi.

Co to jest broker kurierski?

Broker kurierski, to firma pośrednicząca, która pomaga klientom w szybszym i łatwiejszym znalezieniu odpowiedniego kuriera. Skupia w sobie oferty kilku dużych operatorów i udostępnia je za pomocą specjalnej platformy. Jest to więc swoisty łącznik między klientem, a firmą kurierską. Brokerzy każdego miesiąca są w stanie zagwarantować duże wolumeny przesyłek, dlatego też otrzymują spore rabaty, co ma bezpośrednie przełożenie na cenę ich usług. Najczęściej mają podpisane umowy z wieloma firmami świadczącymi usługi logistyczne, dlatego wachlarz ich ofert potrafi być bardzo szeroki. Brokerzy maja podpisane umowy z takimi przewoźnikami jak: DPD, DHL, FEDEX, GLS, INPOST czy UPS. W swojej ofercie mają również paczkomaty lub paczki w ruchu. Mamy więc spory wybór jeśli chodzi o przewoźników.

Różnica między brokerem a firmą kurierską

Zadaniem firmy kurierskiej jest dostarczanie różnych przesyłek do klientów. Mogą to być: paczki, dokumenty czy duże towary zapakowane na paletach, które są również często transportowane za granicę naszego kraju. Wszystkie z nich trafiają bezpośrednio do naszych domów lub biur. Ceny takiej usługi są z reguły bardzo atrakcyjne, jednak za niektóre opcje dodatkowe trzeba dodatkowo dopłacać np. w przypadku przesyłek zagranicznych lub o dużych gabarytach. Decydując się na usługi konkretnej firmy kurierskiej możemy skorzystać tylko z tych możliwości, jakie mają w swojej ofercie.

Z kolei w przypadku brokerów kurierskich zakres usług jest z reguły znacznie szerszy. Sami nie zajmują się dostarczaniem przesyłek lecz współpracują z wieloma kurierami, którzy często oferują nietypowe usługi. Dzięki temu klient nie traci czasu na wyszukanie odpowiedniej firmy, która podjąłby się tego zlecenia. Usługę można zamówić na w pełni zautomatyzowanej stronie internetowej, pozwalającej na łatwy i szybki wybór interesującej nas formy przesyłki, opłacenie zamówienia oraz wydrukowanie listu przewozowego.

Kiedy warto skorzystać z usług brokera kurierskiego?

Z usług brokera kurierskiego warto korzystać kiedy zależy nam na czasie. Nie tracimy go wtedy na wyszukanie najlepszej i najtańszej opcji, bo wszystko mamy w zasięgu jednej platformy. Wszystkie formalności ograniczone są do niezbędnego minimum, a procesy związane z wysyłką skrócone. Jest to również najlepsza opcja w przypadku, gdy wysyłamy paczki dość nieregularnie i nie chcemy podpisywać z firmą kurierską żadnych umów. Dzięki temu mamy większą swobodę działania i jesteśmy w stanie np. szybciej zmienić kuriera, kiedy ten podniesie ceny swoich usług.

Zalety korzystania z brokera kurierskiego

Tak jak wspominaliśmy korzystanie z usług oferowanych przez brokera kurierskiego, to przede wszystkim oszczędność czasu i pieniędzy. Interesującą nas usługę znajdziemy bardzo szybko korzystając z intuicyjnej wyszukiwarki dostępnej na stronie internetowej. Co najważniejsze zapłacimy za to wszystko dużo mniej, niż w przypadku bezpośredniego korzystania z firmy kurierskiej. Różnica w cenie może wynosić od 5 do nawet 70%, a w przypadku wysyłania wielu paczek można ją dodatkowo negocjować.

Korzystanie z usług brokera kurierskiego niesie za sobą również wiele innych korzyści:

  • tworzona jest książka adresowa,
  • mamy możliwość monitorowania naszych przesyłek,
  • automatycznie generują się etykiety,
  • możliwość integracji z popularnymi platformami e-commerce

Gdzie najlepiej znaleźć brokera kurierskiego?

Na rynku funkcjonuje wielu brokerów kurierskich. Każdy z nich oferuje przejrzystą porównywarkę kurierów, dzięki czemu łatwo jesteśmy w stanie wybrać najlepszą opcję. Należy wybrać takiego pośrednika, który po pierwsze współpracuje z wieloma firma kurierskimi, a po drugie ma najbardziej atrakcyjne ceny. Warto też korzystać ze stron internetowych, na których umieszczane są aktualne zestawienia co do zakresu usług oraz związanych z nimi kosztami. Dzięki temu jesteśmy w stanie znaleźć dla siebie najlepszego partnera, który nigdy nas nie zawiedzie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *